ZDALNY ODCZYT WODOMIERZY
Koniec prognozowania. Jak informuje Gminne Przedsiębiorstwo Komunalne „Eko-Babice” sp. z o.o., od lipca ruszył program montażu nakładek do zdalnego odczytu danych z wodomierzy. Akcja prowadzona jest etapami i w tym roku obejmie blisko dwa tysiące gospodarstw indywidualnych, budynków wielorodzinnych, firm oraz instytucji.
Mieszkańcy gminy Stare Babice nie ponoszą z tego tytułu żadnych kosztów ani opłat, a zyskują nowatorskie i bardzo wygodne rozwiązania. System odczytu wodomierzy pozwala na zdalne sprawdzenie stanu liczników wodomierzy i eliminuje konieczność fizycznych kontroli w mieszkaniach czy budynkach. Nakładki montowane są na wodomierzach głównych, na podstawie których rozliczani są klienci. Więcej informacji o korzyściach i szczegółach akcji udzieliła nam Monika Jędrzejczak – Kierownik Biura Obsługi Klienta EKO-BABICE.
GB: Jakie są korzyści z wdrożenia systemu dla klientów?
MJ: Zdecydowanie jest to komfort odczytu. Dzięki zdalnemu odczytowi wodomierzy właściciele i zarządcy nieruchomości nie będą musieli oczekiwać na przybycie inkasenta. Dane o zużyciu wody i aktualnym stanie wodomierza przesyłane są do przedsiębiorstwa wodociągowego automatycznie.
GB: Jak i kiedy odbywa się montaż nakładki?
MJ: W pierwszej kolejności nakładki montowane są u odbiorców posiadających tylko wodomierz główny. Nasi monterzy pracują w dni robocze w godzinach 8:00–20:00 i ich zadaniem jest założenie niewielkiej nakładki radiowej na wodomierzu głównym oraz wykonanie dokumentacji fotograficznej instalacji przed i po założeniu nakładki. W praktyce wystarczy tylko, że na kilka minut udostępnią Państwo monterom pomieszczenie, w którym znajduje się wodomierz, by mogli zamontować nakładkę i sprawdzić jej poprawne działanie. Monterzy pracujący w terenie posiadają legitymacje służbowe i pisemne upoważnienia, dzięki którym mieszkańcy będą mogli zweryfikować ich wiarygodność poprzez kontakt z Biurem Obsługi Klienta (tel.: 22 722 90 08). Harmonogram montażu nakładek znajduje się na stronie internetowej https://eko-babice.pl/aktualnosci/
GB: Czy właściciele nieruchomości po zamontowaniu urządzeń na wodomierz będą zobligowani do wpuszczania osób w celu kontroli wodomierzy lub do odczytu liczników wody?
MJ: W trakcie wdrożenia oraz po jego zakończeniu może pojawić się potrzeba kilkukrotnej wizyty instalatorów w tej samej lokalizacji, np. w celu poprawy zasięgu czy kontroli pracy urządzeń. Najczęściej takie wizyty odbywają się do roku po wdrożeniu rozwiązania. Wdrażane rozwiązanie zapewnia automatyczny odczyt wodomierzy i ręczne odczyty inkasenckie nie będą prowadzone.
GB: Gdzie trafiają dane z odczytu wodomierzy? Kto będzie nimi zarządzał?
MJ: Odpowiednio zabezpieczone, zaszyfrowane dane zostaną przekazane bezpośrednio do systemu, którego właścicielem i zarządcą jest Gminne Przedsiębiorstwo Komunalne „Eko-Babice”. Nakładki przesyłają i odbierają sygnał przy użyciu jednej z najnowszych technologii telekomunikacyjnych. Technologia o nazwie LoRa wpisuje się w tzw. Internet Rzeczy. Cechuje ją bardzo mały pobór energii nadajników i odbiorników, jak również daleki zasięg.
GB: Czy konieczna będzie częsta wymiana baterii w urządzeniach IoT montowanych na wodomierzach?
MJ: Zainstalowane na wodomierzach spółki specjalne urządzenia – rejestratory IoT zostały zaprojektowane przy wykorzystaniu najnowszych technologii, co gwarantuje niski pobór mocy i nieprzerwaną, bezobsługową pracę urządzeń na wbudowanej baterii aż przez 10 lat.
GB: Dlaczego została wybrana akurat technologia LoRaWAN? Przecież są inne – np. sieci komórkowe.
MJ: Dostarczone rozwiązania zapewnią rozszerzoną łączność także z urządzeniami zamontowanymi w trudno dostępnych lokalizacjach, takimi jak głębokie studnie czy też piwnice. Tam nie dociera zasięg sieci komórkowych, co stanowiłoby lukę w systemie odczytowym.
GB: Czy nakładki te są bezpieczne dla ludzi i zwierząt, jeśli chodzi o normy bezpieczeństwa dla urządzeń radiowych?
MJ: Tak, nakładki na wodomierze APULSE-W, produkowane przez polską firmę AIUT Sp. z o.o., spełniają wszystkie wymagania określonych norm bezpieczeństwa dla tego typu urządzeń. W porównaniu do standardowego telefonu komórkowego GSM 900 (każdy smartfon) nakładki te nadają z mocą 50-krotnie mniejszą (różnica 17dB), a czas aktywności nadajnika również jest nieporównywalnie mniejszy niż w przypadku działającego w trybie ciągłym telefonu komórkowego. W ramach planowanego wdrożenia nakładka nadawać będzie jedynie 2 razy na dobę przez czas nie dłuższy niż 3 sekundy.
GB: Dziękujemy za informacje.
Rozmawiała/foto: Izabela Bek Gazeta Babicka
Więcej o nakładkach …
Nakładki przesyłają i odbierają sygnał przy użyciu jednej z najnowszych technologii telekomunikacyjnych. Technologia o nazwie „LoRa” wpisuje się w tzw. „Internet Rzeczy”. Cechuje ją bardzo mały pobór energii nadajników i odbiorników jak również daleki zasięg. Dzięki zdalnemu odczytowi wodomierzy możliwe będzie m. in. uniknięcie wizyt inkasenta w domu klienta.
Korzyści z wdrożenia systemu IoT dla klientów przedsiębiorstwa wod-kan
- Koniec prognozowania. Docelowo system pozwoli mieszkańcom płacić tylko za zużytą wodę, na podstawie danych o faktycznym miesięcznym zużyciu
- Komfort odczytu: właściciele i zarządcy nieruchomości nie muszą oczekiwać na przybycie inkasenta. System jest bezobsługowy w zakresie odczytu, co oznacza, że dane o zużyciu wody
i aktualnym stanie wodomierza przesyłane są do przedsiębiorstwa wodociągowego automatycznie, bez konieczności jakiejkolwiek ingerencji lub czynności pomocniczych z zewnątrz
- Czy właściciele nieruchomości po zamontowaniu urządzeń na wodomierz będą zobligowani do wpuszczania osób w celu kontroli wodomierzy lub do odczytu liczników wody, np. co miesiąc/raz na kwartał/raz na rok?
W trakcie wdrożenia oraz po jego zakończeniu może pojawić się potrzeba kilkukrotnej wizyty instalatorów w tej samej lokalizacji, np. w celu poprawy zasięgu czy kontroli pracy urządzeń. Najczęściej takie wizyty odbywają się do roku po wdrożeniu rozwiązania
a potrzeba kontroli danej lokalizacji zostanie zgłoszona zarządcy lub właścicielowi nieruchomości.
Jednocześnie należy podkreślić, że po zakończeniu wdrożenia przedsiębiorstwo wodociągowe nie będzie delegowało pracowników lub podwykonawców celem odczytu stanów liczników objętych zdalnym odczytem. Wdrażane rozwiązanie zapewnia automatyczny odczyt wodomierzy. Oznacza to, że bez wyraźnej przyczyny wraz z jej uprzednim zgłoszeniem danemu właścicielowi lub zarządcy nieruchomości, nie będą prowadzone ręczne odczyty inkasenckie.
- Gdzie trafiają dane z odczytu wodomierzy? Kto będzie nimi zarządzał?
Odpowiednio zabezpieczone, zaszyfrowane dane, zostaną przekazane bezpośrednio do systemu, którego właścicielem i zarządcą jest Gminne Przedsiębiorstwo Komunalne „EKO-BABICE”.
- Czy konieczna będzie częsta wymiana baterii w urządzeniach IoT montowanych na wodomierzach?
Zainstalowane na wodomierzach spółki specjalne urządzenia – rejestratory IoT zostały zaprojektowane przy wykorzystaniu najnowszych technologii, co gwarantuje niski pobór mocy i nieprzerwaną, bezobsługową pracę urządzeń na wbudowanej baterii aż przez 10 lat.
- Dlaczego została wybrana akurat technologia LoRaWAN? Przecież są inne – np. sieci komórkowe.
Dialog techniczny pozwolił na wybór odpowiedniej technologii przesyłu danych, uwzględniając różne lokalizacje wodomierzy. Dostarczone rozwiązania zapewnią rozszerzoną łączność także z urządzeniami zlokalizowanymi w trudno dostępnych lokalizacjach, takimi jak głębokie studnie, czy też piwnice. Tam nie dociera zasięg sieci komórkowych, co stanowiłoby lukę w systemie odczytowym.