
Sieć kanalizacyjna w Gminie Stare Babice obejmuje swym zasięgiem prawie całą gminę. Od początku działalności Przedsiębiorstwa tj. od roku 1999, kiedy to długość sieci kanalizacyjnej wynosiła niecałe 12 km, infrastruktura komunalna stale się rozwija.

INFORMACJE OGÓLNE
Dzięki funduszom unijnym rozwój infrastruktury komunalnej udało się zdecydowanie przyspieszyć. W 2006 roku Gmina Stare Babice, ze środków własnych i środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, w ramach Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego, wybudowała ponad 15 km sieci kanalizacyjnej. A od roku 2007 do 2015, dzięki pozyskanym środkom z Funduszu Spójności UE, udało się wybudować 114 km sieci kanalizacyjnej, dzięki czemu poziom skanalizowania gminy wynosi obecnie blisko 95%. Ścieki z terenu gminy oczyszczane są w oczyszczalni ścieków w Starych Babicach, gdzie przyjmowane są również ścieki dowożone wozami asenizacyjnymi.
LABORATORIUM ZAKŁADOWE
Laboratorium Zakładowe zlokalizowane jest w budynku administracyjnym Gminnego Przedsiębiorstwa Komunalnego „EKO-BABICE” sp. z o.o. Laboratorium posiada właściwe wyposażenie pozwalające realizować przyjęty przez nas program analiz środowiskowych w zakresie badań fizyko-chemicznych wody i ścieków. Pozyskane wyniki badań służą do użytku wewnętrznego przedsiębiorstwa w celu kontroli i regulacji parametrów technologicznych przy oczyszczaniu ścieków jak również uzdatniania wody.
Głównymi zadaniami naszego Laboratorium to:
• Wykonywanie badań fizyko-chemicznych ścieków i osadów ściekowych w celu kontroli pracy oczyszczalni w oparciu o warunki, jakie należy spełnić przy wprowadzaniu ścieków do środowiska zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej
z dnia 12 lipca 2019 r. w sprawie substancji szczególnie szkodliwych dla środowiska wodnego oraz warunków, jakie należy spełnić przy wprowadzaniu do wód lub do ziemi ścieków, a także przy odprowadzaniu wód opadowych lub roztopowych do wód lub do urządzeń wodnych,
a także zgodnie z udzielonym pozwoleniem wodnoprawnym.
• Wykonywanie badań fizyko-chemicznych wody w zakresie parametrów wymaganych przy określaniu przydatności wody do spożycia przez ludzi zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Zdrowia z dnia 7 grudnia 2017 r. w sprawie jakości wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi. W laboratorium odbywa się systematyczna kontrola jakości wody wodociągowej dostarczanej naszym Odbiorcom.
SIEĆ KANALIZACYJNA
Sieć kanalizacyjna istnieje od 1994 r. Obecnie procent skanalizowania gminy Stare Babice wynosi 95%. Na terenie gminy występują dwa rodzaje sieci kanalizacji sanitarnej: grawitacyjna zbudowana z PVC o średnicach od 200 mm do 500 mm oraz ciśnieniowa zbudowana z PE o średnicach od 75 mm do 90 mm. Długość sieci obecnie wynosi 205 km a liczba przyłączy 7959 szt.
W celu uniknięcia układania kanalizacji grawitacyjnej na znacznych głębokościach a także ze względu na zróżnicowanie terenu na sieci kanalizacyjnej zastosowano 80 przepompowni ścieków, w tym dwie główne przepompownie: Przepompownia „Borzęcin” oraz przepompownia „Koczargi”. Przepompownia „Borzęcin” poprzez przepompownię „Koczargi” transportuje ścieki z zachodniej części gminy kanałami tłocznymi ø 315 o długości 4,6 km oraz ø 355 o długości 2,9 km bezpośrednio do oczyszczalni ścieków.
CZEGO NIE WRZUCAĆ DO KANALIZACJI
Artykuły higieniczne:
chusteczki nawilżające, pieluchy, podpaski, patyczki kosmetyczne, płatki kosmetyczne, waciki nasączone zmywaczem do paznokci– niebezpieczne dla sieci kanalizacyjnej – powodują zatory.
Materiały budowlane:
farby, gruz, popiół, cegły, żwir, piasek, szkło itp. – niebezpieczne dla sieci kanalizacyjnej – powodują zatory.
Artykuły medyczne:
igły, strzykawki, bandaże, plastry, przeterminowane lekarstwa (tabletki, syropy, maści) – bardzo niebezpieczne dla pracowników obsługi urządzeń kanalizacyjnych.
Chemikalia oraz inne materiały stałe i płynne:
farby, rozpuszczalniki, przeterminowane środki ochrony roślin oraz woreczki foliowe, korki, nakrętki, niedopałki papierosów, żwirek lub trociny od zwierząt domowych, kości, ziemia z doniczek, gazety, tektury, materiały tekstylne, zużyte oleje silnikowe – zawarte w nich substancje chemiczne szkodzą mikroorganizmom na oczyszczalni ścieków a także mogą uszkadzać i powodować zatory na sieci kanalizacyjnej.
Żywność:
resztki jedzenia, zepsute jedzenie, fusy z kawy i herbaty, tłuszcze spożywcze – niebezpieczne dla sieci kanalizacyjnej – powodują zatory.
Do kanalizacji sanitarnej nie wolno także wprowadzać wód opadowych i roztopowych oraz wód drenażowych. Niewłaściwe korzystanie z kanalizacji prowadzi do poważnych problemów eksploatacyjnych w sieciach, przepompowniach i oczyszczalniach ścieków oraz naraża użytkowników/dostawców ścieków na cofnięcie się ścieków do nieruchomości i w rezultacie zalanie domu, mieszkania lub terenu posesji a także stwarza zagrożenie dla pracowników obsługi urządzeń kanalizacyjnych.

Tel.: (22) 752-92-53
e-mail: bok@eko-babice.pl
wtorek 8:00 – 16:00
środa 8:00 – 16:00
czwartek 8:00 – 16:00
piątek - NIECZYNNE dla interesantów

„EKO-BABICE” sp. z.o.o.
ul. Kutrzeby 36
05-082 Stare Babice
