Odpady medyczne — dlaczego wymagają szczególnej uwagi?

Odpady medyczne, które powstają w naszych domach w związku z leczeniem, zabiegami medycznymi czy terapią, wymagają specjalnego traktowania. Zużyte igły, strzykawki, opatrunki, pampersy, odzież ochronna, a także opakowania po lekach nie mogą trafiać do zwykłych pojemników na odpady komunalne. Wynika to z faktu, że tego rodzaju odpady mogą stanowić poważne zagrożenie dla zdrowia ludzi oraz dla środowiska.

Osoby korzystające z terapii medycznych są zobowiązane do odpowiedniego postępowania z odpadami powstającymi w trakcie leczenia. Wszelkie odpady medyczne powinny być gromadzone oddzielnie — najlepiej w szczelnych i dobrze oznakowanych workach lub pojemnikach, które uniemożliwią przypadkowy kontakt z niebezpiecznymi materiałami. Nie wolno ich pozostawiać w miejscach ogólnodostępnych ani wyrzucać do pojemników na odpady zmieszane, szkło, plastik czy papier.

W trosce o bezpieczeństwo mieszkańców naszej gminy oraz osób pracujących przy odbiorze odpadów, zużyte materiały medyczne należy dostarczać do Gminnego Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych (GPSZOK), gdzie przygotowano specjalny „czerwony pojemnik” przeznaczony wyłącznie do tego typu odpadów.

Prawidłowe postępowanie z odpadami medycznymi to nie tylko obowiązek wynikający z przepisów prawa, ale przede wszystkim wyraz odpowiedzialności i troski o zdrowie swoje, bliskich oraz całej lokalnej społeczności.

 

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Skip to content