ZGŁASZANIE NARUSZEŃ PRAWA ORAZ PODEJMOWANIA DZIAŁAŃ NASTĘPCZYCH

W Gminnym Przedsiębiorstwie Komunalnym „EKO-BABICE” sp. z o.o. w Starych Babicach została wdrożona procedura zgłaszania naruszeń prawa oraz podejmowania działań następczych, która określa zasady i tryb zgłaszania naruszeń prawa, a także podejmowania działań następczych w związku z tymi zgłoszeniami. Umożliwia ona wszystkim sygnalistom dokonywanie zgłoszeń za pośrednictwem specjalnych i niezależnych kanałów zgłoszeniowych, w sposób zapewniający ochronę przed działaniami o charakterze represyjnym, dyskryminującym lub innymi rodzajami niesprawiedliwego traktowania, mogącymi być następstwem takiego zgłoszenia.

 

Pełnomocnik ds. naruszeń

W Gminnym Przedsiębiorstwie Komunalnym „EKO-BABICE” sp. z o.o. został powołany Pełnomocnik do spraw naruszeń prawa.

 

Definicja Sygnalisty

Sygnalistą jest osoba fizyczna, która zgłasza lub ujawnia publicznie informację o naruszeniu prawa uzyskaną w kontekście związanym z pracą, w tym:

1) pracownik;
2) pracownik tymczasowy;
3) osoba świadcząca pracę na innej podstawie niż stosunek pracy, w tym na podstawie umowy cywilnoprawnej;
4) przedsiębiorca;
5) prokurent;
6) akcjonariusz lub wspólnik;
7) członek organu osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej nieposiadającej osobowości prawnej;
8) osoba świadcząca pracę pod nadzorem i kierownictwem wykonawcy, podwykonawcy lub dostawcy;
9) stażysta;
10) wolontariusz;
11) praktykant;
12) funkcjonariusz w rozumieniu art. 1 ust. 1 ustawy z dnia 18 lutego 1994 r. o zaopatrzeniu emerytalnym funkcjonariuszy Policji, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu, Służby Kontrwywiadu Wojskowego, Służby Wywiadu Wojskowego, Centralnego Biura Antykorupcyjnego, Straży Granicznej, Straży Marszałkowskiej, Służby Ochrony Państwa, Państwowej Straży Pożarnej, Służby Celno-Skarbowej i Służby Więziennej oraz ich rodzin (Dz. U. z 2023 r. poz. 1280, 1429 i 1834);
13) żołnierz w rozumieniu art. 2 pkt 39 ustawy z dnia 11 marca 2022 r. o obronie Ojczyzny (Dz. U. z 2024 r. poz. 248 i 834).

 

Przedmiot zgłoszeń

Zgłoszenia naruszeń prawa mogą dotyczyć działań lub zaniechań niezgodnych z przepisami prawa lub mających na celu obejście przepisów prawa, zarówno krajowego, jak i wspólnotowego, w szczególności czynów skutkujących naruszeniem prawa lub obejściem przepisów prawa dotyczących:
1) korupcji;
2) zamówień publicznych;
3) usług, produktów i rynków finansowych;
4) przeciwdziałaniu praniu pieniędzy i finansowaniu terroryzmu;
5) bezpieczeństwa produktów i ich zgodności z wymogami;
6) bezpieczeństwa transportu;
7) ochrony środowiska i gospodarki wodno – ściekowej;
8) ochrony radiologicznej i bezpieczeństwa jądrowego;
9) bezpieczeństwa żywności i pasz;
10) zdrowia i dobrostanu zwierząt;
11) zdrowia publicznego;
12) ochrony konsumentów;
13) ochrony prywatności i danych osobowych;
14) bezpieczeństwa sieci i systemów teleinformatycznych;
15) interesów finansowych skarbu państwa Rzeczypospolitej Polskiej, jednostki samorządu terytorialnego oraz Unii Europejskiej;
16) rynku wewnętrznego Unii Europejskiej, w tym publicznoprawnych zasad konkurencji i pomocy państwa oraz opodatkowania osób prawnych;
17) konstytucyjnych wolności i praw człowieka i obywatela – występujące w stosunkach jednostki z organami władzy publicznej i niezwiązane z dziedzinami wskazanymi w pkt 1-16.

 

Zgłaszanie naruszeń prawa

1) za pośrednictwem dedykowanej skrzynki mailowej obsługiwanej przez Pełnomocnika pod adresem sygnalista@eko-babice.pl;
2) pisemnie, na adres siedziby Spółki z dopiskiem „Zgłoszenie naruszenia prawa – do rąk własnych Pełnomocnika
3) telefonicznie pod numerem telefonu 606 313 020;
4) na wniosek zgłaszającego zgłoszenie ustne może być dokonane za pomocą bezpośredniego spotkania z Pełnomocnikiem zorganizowanego w terminie 14 dni od dnia otrzymania takiego wniosku. W takim przypadku za zgodą sygnalisty zgłoszenie jest dokumentowane w formie:
a) nagrania rozmowy, umożliwiającego jej wyszukanie, lub
b) protokołu spotkania, odtwarzającego jego dokładny przebieg, przygotowanego przez Pełnomocnika. Sygnalista może dokonać sprawdzenia, poprawienia i zatwierdzenia protokołu spotkania przez jego podpisanie.
3. Zgłoszenie ustne dokonywane za pośrednictwem linii telefonicznej, za zgodą sygnalisty, jest dokumentowane w formie nagrania rozmowy, umożliwiającego jej wyszukanie, lub kompletnej i dokładnej transkrypcji rozmowy przygotowanej przez Pełnomocnika.

 

Ochrona sygnalisty

1) Sygnalista podlega ochronie przewidzianej w niniejszej Procedurze od chwili dokonania zgłoszenia wewnętrznego, pod warunkiem, że miał uzasadnione podstawy sądzić, że informacja będąca przedmiotem tego zgłoszenia jest prawdziwa w momencie jego dokonania i, że stanowi informację o naruszeniu prawa (dobra wiara).
2) Fakt dokonywania zgłoszeń w dobrej wierze nie może skutkować działaniami odwetowymi lub innymi niepożądanymi działaniami wobec sygnalisty.
3) Status sygnalisty uzyskuje każda osoba dokonująca zgłoszenia wewnętrznego, jeżeli nie zachodzą przesłanki negatywne, o których mowa w ust. 1 powyżej.
4) Decyzję o nadaniu statusu sygnalisty podejmuje Pełnomocnik.

 

Do pobrania

formularz zgłaszania naruszeń prawa (wersja *.docx)

formularz zgłaszania naruszeń prawa (wersja *.odt)

formularz zgłaszania naruszeń prawa (wersja *.pdf)