Przepływowe kasety czyszczące – Projekt poprawy jakości wody w gminie Stare Babice

W maju ubiegłego roku na terenie zbiorników wodnych w miejscowości Zielonki – Parcela umieszczony został moduł czyszczący, którego zadaniem była poprawa jakości wody w stawach rekreacyjnych zlokalizowanych przy ul. Południowej. Projekt realizowały wspólnie Urząd Gminy Stare Babice oraz Firma Deltima sp. z o.o. przy wsparciu Gminnego Przedsiębiorstwa Komunalnego „EKO – BABICE” sp. z o.o.

W celu poprawy parametrów fizykochemicznych wody w zakresie parametrów BZT5, ChZT, azotu ogólnego oraz fosforu. – z uwzględnieniem bezpieczeństwa fauny i flory naturalnie bytującej w zbiornikach, w stawach umieszczono przepływowe kasety czyszczące wyposażone w nośniki biologiczne dla mikroorganizmów, których zadaniem było usuwanie substancji chemicznych i zanieczyszczeń wykazujących negatywne oddziaływanie na zdrowie i jakość życia osób korzystających ze zbiorników oraz zwierząt je zamieszkujących. Włóknisty, syntetyczny nośnik montowany na kasetach w celu unieruchomienia na nim mikroorganizmów i troficznego utrzymania wyższych form hydrobiontów, został zabezpieczony w taki sposób aby uniknąć korelacji z innymi organizmami wodnymi. Ze względu na małą głębokość stawów, kasety były regularnie napowietrzane.

Po usunięciu oczyszczalni ze stawu i zdemontowaniu kaset – co miało miejsce w grudniu ubiegłego roku, zaobserwowano znaczną ilość biomasy na złożach. Jednocześnie wyniki prowadzonych analiz laboratoryjnych próbek wody wskazują na znaczne obniżenie poziomu fosforu ogólnego w zbiorniku.

Zawartość zawiesin zmniejszyła się z 97,6 mg/l w czerwcu do 19 mg/l we wrześniu. Wskazuje to na poprawę klarowności wody w tym okresie. Wartości ChZT znajdowały się poniżej 100 mg/l O2 w okresie od lipca do września, co może wskazywać na umiarkowaną obecność substancji organicznych wymagających oksydacji. Wartości BZT w analogicznym okresie wynosiło poniżej 50 mg/l O2. Poziom pH waha się od lekko kwaśnego 6,5 do lekko zasadowego 8,1, co jest typowym zakresem dla wód powierzchniowych. Stężenie azotu ogólnego przez cały okres testowania technologii wynosił <5 mg/l N. Stężenie fosforu ogólnego w stawie  obniżyło się z 16-17 mg/l do 0,3-0,6 mg/l.

Znacznie obniżenie ilości fosforu ogólnego zasadniczo ogranicza nadmierny rozwój roślinności, a w konsekwencji zarastanie i wypłycanie stawu. Tak przygotowany akwen może zostać wykorzystany w znacznie szerszym zakresie rekreacyjnym, nie tylko przez wędkarzy, ale również na potrzeby pozostałych aktywności lokalnej społeczności.

Pływająca oczyszczalnia na terenie zbiorników wodnych w miejscowości Zielonki – Parcela to innowacyjny w skali regionu sposób na oczyszczanie akwenów stojących oraz rzek. Uzyskane wyniki badań są obiecujące, więc podjęliśmy decyzję o kontynuowaniu projektu. Zdaniem specjalistów testowane rozwiązanie systemu może być wykorzystane na szerszą skalę – również na rzekach w okresie największego zagrożenia ekosystemu.

 

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Skip to content