Aktualności

NOWY SPOSÓB NA OSADY ŚCIEKOWE W „EKO-BABICE”

Komunalne osady ściekowe to dla oczyszczalni ścieków kosztowny odpad, który trzeba odpowiednio zagospodarować. Gminne Przedsiębiorstwo Komunalne „EKO-BABICE” sp. z o.o. wybrało drogę proekologiczną i uruchomiło technologię, dzięki której odpady – osady ściekowe przetwarzane są na środek poprawiający właściwości gleby.

27 lipca 2022 r. Gminne Przedsiębiorstwo Komunalne „Eko-Babice” sp. z o.o. podpisało umowę z firmą Organicalc sp. z o.o. na dystrybucję wytwarzanego środka poprawiającego właściwości gleby. O szczegółach przedsięwzięcia opowiada Anna Szadkowska – Kierownik Oczyszczalni Ścieków.

GB: Co to za produkt i technologia?
AS: Organicalc SB to handlowa nazwa wytwarzanego przez nas organiczno-mineralnego środka poprawiającego właściwości gleby, który powstaje w instalacji przetwarzania odpadów w wyniku mieszania wysoko reaktywnego tlenku wapnia (CaO) i komunalnego osadu ściekowego – odpadu o kodzie 19 08 05, powstającego w ciągu technologicznym na oczyszczalni ścieków. Zatem komunalny osad ściekowy traci status odpadu, a staje się produktem finalnym, który na mocy decyzji Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi wprowadziliśmy już do obrotu i użytku.

GB: Jakie korzyści przynosi to działanie?
AS: W wyniku podjętych działań Spółka zoptymalizuje koszty odbioru i zagospodarowania ustabilizowanych komunalnych osadów ściekowych, które to koszty na przestrzeni ostatnich lat znacznie wzrosły i stały się znaczącym składnikiem ogólnego kosztu w procesie oczyszczania ścieków. Przetwarzanie osadów zminimalizuje również uciążliwość zapachową podczas ich wywozu.

GB: Do czego może służyć ten środek?
AS: Nasz środek przeznaczony jest do nawożenia upraw, a obecnie nabywcami są rolnicy i sadownicy. Został dopuszczony do obrotu stosownymi decyzjami i opiniami przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Środek może być stosowany na wszystkich glebach, szczególnie polecany jest na gleby wymagające wapnowania. W swoim składzie ma ponad 35% tlenku wapnia oraz azot i fosfor, czyli substancje, które pozostają z procesu oczyszczania ścieków. To powoduje, że skutecznie odkwasza, odżywia oraz użyźnia glebę i może być stosowany pod wszystkie gatunki roślin uprawy polowej (zboża, rzepak, kukurydza itp.), w uprawach roślin sadowniczych, warzywnych i ozdobnych, a także na użytkach zielonych, na trawnikach oraz w rekultywacji gruntów w celu zwiększenia ich żyzności.

GB: Czym ten środek różni się od tradycyjnych nawozów wapniowych, takich jak kredy, wapienie, dolomity?
AS: Produkt, który powstaje na bazie tlenku wapnia, jest rozpuszczalny w wodzie i z tego powodu działa w glebie bardzo szybko i skutecznie. Już niewielkie dawki środka (1t/ha) wprowadzają do gleby duże ilości potrzebnego roślinom tlenku wapnia (min. 350 kg CaO/ha) i tym samym bardzo szybko regulują pH gleby, nawet o +1 w okresie 2–3 miesięcy od zastosowania.

GB: Jakie jeszcze funkcje pełni środek?
AS: Gleba nawożona tym środkiem szybko staje się „żywa”, to znaczy obserwujemy duży wzrost kolonii mikroorganizmów glebowych. Jest to bardzo ważne z kilku powodów: mikroby glebowe rozkładają resztki pożniwne i nawozy organiczne w glebie, tworząc cenną próchnicę, poprawiają znacznie retencję glebową; tzw. żywa gleba pozostaje dłużej wilgotna nawet podczas okresowych susz, a także znacznie lepiej radzi sobie z nadmiarem wody w czasie dużych opadów czy nawałnic. Rolnicy, sadownicy i producenci warzyw docenili już środek polepszający właściwości gleby na bazie tlenku wapnia, ponieważ znacznie zwiększa plonowanie i poprawia parametry plonów, a jest to bardzo ważne zwłaszcza w czasach kryzysowych.

GB: Czy ten środek jest bezpieczny dla ludzi i środowiska?
AS: Środek jest całkowicie bezpieczny. Został dokładnie przebadany i ma wszystkie wymagane prawem opinie i dopuszczenia. Specjaliści zalecają stosowanie środka na glebach zarówno lekkich i ciężkich, o wadliwej strukturze, dużym i średnim zakwaszeniu. Jest podstawowym „narzędziem” w procesach biologizacji i przywracania siły rodnej gleb uprawnych. Środek jest bezpieczny dla ludzi, co potwierdzają badania i opinie m.in. Instytutu Medycyny Wsi w Lublinie.

GB: Gdzie zainteresowani rolnicy czy sadownicy mogą nabyć Organicalc SB?
AS: EKO-BABICE nawiązały współpracę z firmą Organicalc sp z o.o. w celu dystrybucji środka poprawiającego właściwości gleby. Obydwa przedsiębiorstwa są zainteresowane długofalową współpracą z gospodarstwami rolnymi, sadownikami i producentami warzyw w całym kraju.
GB: Dziękuję za rozmowę.
Rozmawiała/foto: Izabela Bek Gazeta Babicka

Informacja – wywóz osadu 6-8 lipca 2022r.

Gminne Przedsiębiorstwo Komunalne „EKO-BABICE” sp. z o. o. w Starych Babicach informuje, że
w dniach od 6 do 8 lipca 2022 r. będzie wywożony osad ściekowy z oczyszczalni ścieków w Starych Babicach.

Za wszelkie niedogodności przepraszamy

Informacja – wywóz osadu

❗ Gminne Przedsiębiorstwo Komunalne ”EKO-BABICE” Sp. z o.o. informuje, że w dniu 14 czerwca 2022 r. będzie wywożony osad ściekowy z oczyszczalni ścieków w Starych Babicach. Za wszelkie niedogodności przepraszamy.

Ogłoszenie! AWARIA SIECI KANALIZACJI SANITARNEJ w ul. Osiedlowej

Gminne Przedsiębiorstwo Komunalne „EKO-BABICE” sp. z o.o. informuje, że w związku z awarią sieci kanalizacji sanitarnej w ul. Osiedlowej (na wysokości nr 50C) w miejscowości Zielonki-Wieś/Stare Babice brak jest możliwości przejazdu na odcinku od ul. Koczarskiej do ul. Mizikowskiego.

Przedsiębiorstwo zapewnia odbiór ścieków w sposób ciągły.

Za zaistniałe niedogodności bardzo Państwa przepraszamy.

Informacja dotycząca obsługi interesantów [więcej…]

GPK „EKO-BABICE” sp. z o. o. informuje, iż w trosce o bezpieczeństwo Państwa oraz naszych Pracowników

wstrzymuje do czasu poprawy sytuacji epidemiologicznej obsługę interesantów.

Wszelkie sprawy należy kierować do biura drogą telefoniczną,  mailową lub poprzez skrzynkę podawczą umieszczoną w przedsionku Biura Obsługi Klientów.

Ocena możliwości zbiorowego zaopatrzenia w wodę dla Gminy Stare Babice

W kwietniu 2022 r. Gminne Przedsiębiorstwo Komunalne „EKO-BABICE” sp. z o.o. podpisało umowę
z Państwowym Instytutem Geologicznym – Państwowym Instytutem Badawczym z siedzibą
w Warszawie na wykonanie raportu z zakresu oceny możliwości zbiorowego zaopatrzenia w wodę Gminy Stare Babice, mającego na celu wskazanie optymalnych lokalizacji – miejsc posadowienia nowych studni głębinowych wód podziemnych. Raport zostanie przedstawiony w lipcu br. i będzie obejmował swym zakresem:

  1. Analizę materiałów archiwalnych.
  2. Wykonanie przekrojów hydrogeologicznych oraz map rozkładu parametrów hydrogeologicznych poziomu czwartorzędowego i trzeciorzędowego.
  3. Analizę zagrożeń dla jakości i ilości wód podziemnych ww. poziomów wodonośnych.
  4. Analizę przestrzenną pod kątem optymalnej lokalizacji nowej studni wód podziemnych.

 

Rządowy Fundusz Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych

eko-babice

Gmina Stare Babice w roku 2021 r. uzyskała dofinansowanie w programie Rządowym Funduszu Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych – edycja pierwsza: kwota 5 149 000 PLN na rozbudowę infrastruktury kanalizacyjnej i wodnej w Gminie Stare Babice.

Pierwsza inwestycja to budowa zbiornika retencyjnego ścieków z kwotą dofinansowania – 3 743 000,00 PLN (jest to dofinansowanie na poziomie 95% od szacowanej wartości inwestycji  3 940 000 PLN/brutto).

Budowa zbiornika retencyjnego na oczyszczalni ścieków w Starych Babicach o pojemności ok. 3000 m3. Obiekt zlokalizowany będzie na sieci kanalizacyjnej przed ciągiem technologicznym Oczyszczalni Ścieków w Starych Babicach. Będzie miał za zadanie chronić oczyszczalnię ścieków przed przeciążeniem hydraulicznym w czasie deszczy nawalnych, regulować dopływ ścieków ze zlewni zurbanizowanej oraz wyrównywać skład ścieków dopływających do oczyszczalni (ładunek zanieczyszczeń).

Druga inwestycja to budowa zbiorników retencyjnych wody uzdatnionej z kwotą dofinansowania –
1 406 000 PLN  (jest to dofinansowanie na poziomie 95% od szacowanej wartości inwestycji  1 480 000  PLN/brutto).

Budowa zbiorników retencyjnych wody uzdatnionej na Stacji Uzdatniania Wody w Starych Babicach przewiduje pojemność sumaryczną ok. 1000 m3 (dwa zbiornik o poj. ok. 500 m3). Zbiorniki będą włączone do obecnego ciągu technologicznego Stacji Uzdatniania Wody w Starych Babicach przed pompami sieciowymi. Modernizacja stacji pozwoli na buforowanie wody w odpowiedniej ilości
w dobach minimalnych rozbiorów a w dobach maksymalnych, przy zwiększonym zapotrzebowaniu na zbilansowanie zapotrzebowania z bieżącą produkcją wody. Inwestycja jest niezbędna z uwagi na stale rosnące zapotrzebowanie na wodę, wynikające z systematycznego przyrostu liczby mieszkańców Gminy Stare Babice, zwłaszcza w okresach letnich.

Informacja – Silny wiatr, przerwy w dostawie energii elektrycznej

❗

Ze względu na złe warunki atmosferyczne (opady, bardzo silny wiatr) ostatniej nocy w wielu miejscach gminy występują przerwy w dostawie energii elektrycznej.

Terenowe przepompownie ścieków wraz ze Stacją Uzdatniania Wody w Starych Babicach działają w trybie awaryjnym na zasilaniu rezerwowym (agregaty prądotwórcze). Obiekty są pod Naszym stałym nadzorem do momentu usunięcia awarii. Zgodnie z informacjami uzyskanymi od PGE przywrócenie sprawności sieci energetycznej nastąpi dziś ok. godz. 16:00.

W wielu miejscach leżą również zerwane gałęzie i drzewa. Trwają prace porządkowe, jednak prosimy o zachowanie ostrożności.

Zapewniamy, że dopełnimy wszelkich starań, aby świadczone przez nas usługi były w pełni realizowane.

Skip to content